Blog-2018 | Serviks Kanseri ve Önlenmesi
Serviks Kanseri ve Önlenmesi
Serviks Kanseri ve Önlenmesi blog resmiServiks Kanseri ve Önlenmesi

Serviks Kanseri Ve Önlenmesi

Serviks (rahim ağzı) kanseri kadın kanserleri içinde sık görülenlerden biridir. Tarama programları sayesinde erken evrede yakalanabilmesi sebebiyle ölüm oranları oldukça azalmıştır. Ülkemizde görülme sıklığı yüz binde 4,3’ dir. Serviks kolay ulaşılabilen bir organdır. Bu sayede Pap smear testi ile erken tanı için, kolayca tarama yapılabilmektedir. Ayrıca HPV-PCR ile de tarama yapılabilmektedir.

Rahim Ağzı Kanserlerinin Nedeni:

Yapılan araştırmalar rahim ağzı kanserlerinin en önemli nedeninin HPV (Human Papilloma Virüs) olduğunu göstermiştir. HPV virüsü rahim ağzı kanserlerinin %99 undan sorumludur. 200’e yakın tipi vardır. Tip 16 ve 18 en çok kanser yapan tiplerdir. Virüsün bulaşması ile kanserin ortaya çıkması arasında ortalama 8-12 yıl vardır. 

Kanser Taraması Nasıl Yapılır:

Pap smear rahim ağzı kanseri taramasında kullanılan ucuz ve kolay uygulanan etkin bir testtir. Patolojik incelemede sonuç negatif ise ve HPV saptanmamış ise 1-3 yılda bir tekrarlanır. HPV saptanmış vakalarda 6-12 ay arasında tekrarlanır. Tüm kanserlerde olduğu gibi serviks kanseri de uzun yıllar süren gizli hastalık döneminden sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Şikayetler ortaya çıktıktan sonra da ne yazık ki hastalık yayılmıştır. İşte bu nedenle kanserleri erken dönemde tanımlamak için çeşitli testler geliştirilmiştir. Serviks kanserinin tarama testi de smear testidir. Smear testinde jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından ve vajinanın belirli bölgelerinden örnek alınır. İşlem tamamı ile ağrısız bir işlemdir. Alınan örnekler patolojik olarak incelenerek kanser öncüsü lezyon olup olmadığı araştırılır. 

Kolposkopi:

Rahim ağzını 40 kat büyüten optik bir cihazdır. Kolposkopi eşliğinde yapılan biopsi tanı testi olarak kullanılır. Serviks lezyonlarının tanınmasında ve uygun biopsi yapılmasında çok önemlidir. Ağrısız bir işlemdir. 

Aşı Ve Korunma: 

Serviks kanseri ve HPV arasında ilişki ortaya çıktıktan sonra, virüs için aşı geliştirilmiştir. İki ayrı firma HPV aşısı geliştirmiş ve kullanıma sunmuştur. Gelişmiş ülkelerde aşılama 9-11 yaştan başlayarak, kızlara yapılmaktadır. 27 yaşından sonra etkinlik azalmaya başlar. Ancak risk grubundaki kadınlarda 45 yaşına kadar yapılabilir. Türkiye’de 10-25 yaş arasında uygulanmaktadır.  Bazı araştırmalar aşı koruyuculuğunun ömür boyu sürdüğünü göstermektedir.

Op. Dr. İsmail KÜÇÜKERDOĞAN

Bu blog 1538 kez Okundu.
Önceki Sayfa