Adet Gecikmesi


Adet geçikmesi nedir; Adet kanamasının beklenen tarihte gelmemesidir. Fizyolojik olarak gebelikte, emzirme periyodunda ve menopozda adet kanamasının gelmemesi normaldir. Normal adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda gebelik ihtimali gözden geçirilmelidir. Adeti gecikmiş olan kadının gebe olmadığı ispatlandıktan sonra adet gecikmesine neden olabilecek diğer faktörler araştırılır. Nadir de olsa kadın genital yollarındaki doğumsal kapalılık halleri hiç adet görmemeye neden olabilir.

Sıklıkla yorgunluk, stres, hızlı kilo alıp-verme gibi nedenlerle, genellikle geçici olarak adet gecikmeleri olabilir. Özellikle gecikmeler tekrarlıyorsa ultrason muayenesi, hormon testleri, metabolik testler ayrıcı tanıda bize yardımcı olurlar.

Gecikmeli adet görmenin sık nedenlerinden biri Polikistik Over Sendromu’dur. Her zaman olmasa da artmış kilo, eşlik eden insülin direnci, sivilcelenme, tüylenme gibi bulgular hastalığa eşlik eder. Tiroid fonksiyon bozuklulkları da adet düzensizliği nedenidirler. Hormonel nedenlerden bir diğeri yumurtalık ya da böbrek üstü bezi kaynaklı erkeklik hormonu fazlalığıdır. Hipofiz bezinin doğumsal ya da sonradan kazanılmış yetmezliği de adet görmeme nedeni olabilir.

Öncelikle ideal kiloyu hedefleyen sağlıklı beslenme düzeni ve iyi yaşam koşulları adet düzenini olumlu etkileyecektir. Hormonel nedenler söz konusu olduğunda nedene yönelik ilaç tedavileri yapılır. Anotomiik engellerin oluşturduğu hiç adet görememe durumlarında cerrahi müdahale gerekli olabilir.


Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

© PembeMavi Hastanesi. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım Bursa Web.

© PembeMavi Hastanesi. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım Bursa Web.

Gönder
1
Merhaba, bilgi almak istiyorum.
Merhaba, bilgi almak istiyorum.