Değişik Yaşlarda Çocuk Gelişim Basamakları


0-4 Hafta: İşitmesi  iyidir.
1.Ay: Yüz üstü tutulunca başını kısa süre düz tutabilir. Elleri yumruk şeklindedir.
2.Ay: Yüzüstü yatırıldığı zaman başını kaldırabilir. Eşyayı takip edebilir. Annesini tanır. Gülümser. Kendine özgü sesler çıkarır.
3.Ay: Yüzüstü dururken kollarına dayanarak baş ve göğsünü kaldırabilir. Eşyayı izler. Sırtüstü yatarken kendi ellerini hareket ettirerek seyreder. Müzikten hoşlanır.
6.Ay: Otururken başını rahat dik tutar. Yakınındaki eşyaya uzanır. Yakalar. Ağzına götürür. Yüksek sesle güler. İki elini birleştirebilir.
7.Ay: Yüz üstünden sırtüstüne dönebilir. Emeklemeye başlar. Desteksiz oturabilir. Bir elindeki eşyayı öbür ele geçirebilir. Aynaya bakmaktan hoşlanır. Azarlanınca veya sevilince tepki verir. Ayağını ağzına götürebilir. Öğretilirse bardaktan içilebilir. Yabancıları yadırgamaya başlar.
10.Ay: Yatar durumdan oturur duruma geçebilir. Kendini çekerek ve tutunarak ayağa kalkabilir. Emekleyerek veya oturur durumda sürünerek hareket edebilir. Elindekini isteyerek yere atar, düşeni tekrar almaya çabalar. El çırpma, baş-baş yapma gibi basit oyunlardan anlamaya başlar.
12.Ay: Bir elinden tutulursa yürür. Ayakta yardımsız kısa süre durabilir. Odadaki eşyalara tutunarak hareket edebilir. 2-4 kelimeyi anlayarak söyler. Top ile oynar. Giydirirken hareketleriyle annesine yardım eder. Resimli kitaplara bakmaktan hoşlanır.
15.Ay: Yardımsız kalkar ve yürür. Yürüyüşü paytak, adımları düzensizdir. Kalem ile çizgi çizebilir. 4-6 kelimeyi anlayarak söyler. Eşyayı yere atmaktan hoşlanır.
18.Ay: Acemice koşar. Çekmece ve dolapları karıştırır. 10 kelimeyi anlayarak söyler. Yemeğini kendisi yemeye başlar. Tepinme gibi kızgınlık tepkileri vermeye başlar.
2 Yaş: Rahat koşar. Topa tekme vurabilir. Kalem ile daire ve enine çizgi çizebilir.2-3 kelimelik cümleler kurar. Burun ağız ve yüz kısımlarını tanır ve gösterir. Çatal ve kaşığı iyi tutar. Masal dinlemekten hoşlanır. Büyük ve Küçük tuvaletini haber verir. Ani seslerden korkar. 2,5 Yaş: Ayak parmakları üzerinde durabilir. Ev işlerinde annesine yardımcı olmaktan hoşlanır. Genital organlarıyla ilgilenmeye başlar. Renkleri ayırt etmeye başlar.
3 Yaş: Merdivenleri iki ayakla rahatça çıkar. 3 tekerlekli bisiklete biner. 10’ a kadar sayabilir. Kıskançlık belirtileri fazladır. Karanlıktan ve hayvanlardan korkar.
4 Yaş: Tek ayak üzerinde sıçrayabilir. Makas ile kağıt kesebilir. Baş ve gövdesi belli olan (iki kısımlı) adam resmi yapabilir. Dişini fırçalayabilir. Birden Fazla renk tanır.
5 Yaş: Üçgen resmi yapabilir. Kendisi giyinir ve soyunur. Kelimenin anlamını sorar. Grup oyunlarından hoşlanır. Korkuları azalmıştır. Sorumluluk verilmesi hoşuna gider. Hafızası iyi gelişmiştir. Okul rutinini rahatça benimser.
Okul Çocuğu: 6 yaşından ergenliğe kadar olan anne ve babaya olan ilgisi giderek azalır. Öğrenme, yarışma, ödev, sorumluluk ve başarma duyguları yerleşir. 


Bize Ulaşın

Tüm sorularınız ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
444 0 714

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

© PembeMavi Hastanesi. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım Bursa Web.

© PembeMavi Hastanesi. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım Bursa Web.

Gönder
1
Merhaba, bilgi almak istiyorum.
Merhaba, bilgi almak istiyorum.