Gebelikte Bebek Hareketleri


Gebelikte Bebeğin Hareketleri İlk Ne Zaman Hissedilir?

Gebeliğin 18-20. haftalar arasında bebeğin hareketleri hissedilir olmaya başlar. İlk gebeliklerde hareketleri hissetmek 20. haftayı geçebilir. Anne, bebeğin hareketlerini gebeliğin ilerleyen zamanlarında ve hatta doğum esnasında hissetmeye devam eder. Hareketler ilk zamanlarda genellikle kanat çırpma, seğirme veya dönme şeklindedir. Gebelik ilerledikçe daha sık ve daha güçlü bir hale gelir. Öğleden sonra ve akşam saatleri bebeğin en aktif olduğu zaman dilimidir. Gün içinde ve gece boyunca bebek 20-40 dakikalık periyotlarda uyur uyanır. Nadiren 90 dakikayı da bulabilir. Uyku zamanında bebek genellikle hareket etmez.

Bebeğin Hareketleri Ne Sıklıkla Hissetmek Normaldir?

Normal kabul edilen bir rakam yoktur. Her bebek birbirinden farklıdır. Bebeğin tüm hareketlerinin anne tarafından hissedilmesi beklenmez. Anne gündelik işlerle meşgulken farkına varmayabilir. Bu nedenle bebeğin kaç kere hareket ettiğinin sayılmasına gerek yoktur. Önemli olan annenin, bebeğin hareket şeklini zamanla tanımasıdır.

Bebeğin Hareketlerinin Az Hissedilmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Plasentanın uterusun (rahmin) önünde olması bebeğin hareketlerinin hissedilmesini zorlaştırır. Bebek, sırtı uterusun ön tarafında olacak şekilde duruyorsa bu da hareketlerin az hissedilmesine neden olabilir fakat bebeğin başının yukarıda veya aşağıda olması hareketlerde bir farklılık yaratmayacaktır.

Bebeğin Hareketleri Neden Önemlidir?

Gebelik boyunca bebeğin hareketleri, sağlıklı olduğunun bir işaretidir. Eğer anne hareketlerde bir farklılık hissederse, bu bazen bebeğin iyi olmadığını işaret edebilir. Bu nedenle doktoruna danışması önemlidir.

Bebeklerin Az Hareket Etmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Yüksek dozda ağrı kesiciler ve sakinleştiriciler bebeğin dolaşım sistemine de geçebileceğinden daha az hareket etmesine neden olabilir. Alkol ve sigara da bebeğin hareketlerini etkileyebilir. Nadir de olsa, bebeğin kas ve sinir sistemini etkileyecek herhangi olumsuz bir durum da hareketlerinde azalmaya neden olabilir. Özellikle gebeliğin 3. üç aylık dönemimde bebeğin hareketlerinde değişiklik hissedildiği durumda vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır.


Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

© PembeMavi Hastanesi. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım Bursa Web.

© PembeMavi Hastanesi. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım Bursa Web.

Gönder
1
Merhaba, bilgi almak istiyorum.
Merhaba, bilgi almak istiyorum.