Blog-2018 | Jinekolojik Lazer Uygulamaları
Jinekolojik Lazer Uygulamaları
Jinekolojik Lazer Uygulamaları blog resmiJinekolojik Lazer Uygulamaları

Yaşımız ilerledikçe cildimizde ve dokularımızda bazı istemediğimiz değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişiklikler kişiden kişiye farklı boyutlarda olmaktadır. Genellikle genetik faktörler, beslenme ve tıbbi geçmiş bu değişikliklerin ortaya çıkma yaşını ve derecesini belirlemektedir. Söz konusu değişiklikler şöyle özetlenebilir; * Cildimiz incelir ve saydamlaşır. * Derin dermiste ve destek dokularda kollojen liflerin sayısı azalır ve düzensizleşir. * Destek dokuların zayıflaması ile sarkmalar meydana gelir. Kollojen kaybına bağlı bu yumuşak doku sarkma ve zayıflıkları kadın hayatında bazı şikayetlere sebep olmaktadır. Son yıllarda, bu tür sorunların çözümü ve tedavisinde CO² Lazer yeni bir tedavi yöntemi olarak jinekolojide kullanılmaya başlanmış olup, şaşırtıcı güzel sonuçlar elde edilmektedir. Karbondioksit Lazer 10.600 Nm dalga boyu ile cildin orta tabakası olan dermisin en derin kısımlarına nüfuz edebilmektedir. Bu sebeple Dermatoloji/Jinekoloji ve Cerrahi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yakın dönemde ise Karbondioksit Lazerlerin doku düzeyindeki yan etkilerini neredeyse sıfıra düşüren ‘’Fraksiyonel’’ Karbondioksit Lazer geliştirilmiştir.

JİNEKOLOJİK KARBONDİOKSİT LAZER KULLANIM ALANLARI:

İnkontinans (İdrar kaçırma) tedavisi: Özellikle kilo alma, doğum vb. belirli nedenler sonrasında oluşan anatomik değişikliler sonucu karın içi basıncın arttığı durumlarda, idrarını tutamama durumudur. 40 yaş üzeri kadınlarda sık karşılaşılan bir sorundur. Jinekolojik “Fraksiyonel’’ karbondioksit lazer yöntemi idrar tutulumunda önemli rol alan idrar yolu ve mesane etrafındaki kollojen üretimini arttırarak tedavide kendine yer bulmuştur. Şiddetine ve kişisel özelliklere bağlı olarak 1-3 kür uygulamalar ile % 50-80 oranlarında memnuniyet elde edilmektedir.

Vajinal sıkılaştırma, esnekliği arttırma: Doğum yapan kadınların bir bölümünde vajinal gevşeklik ve buna bağlı olarak vajinal sıkılıkta azalma ve vajinal duvar his duyusunda azalma ortaya çıkabilmektedir. Tedavide cerrahi vajinoplasti yöntemlerine iyi bir alternatif olarak jinekolojik karbondioksit lazer uygulanabilmektedir. Ağrısız bir işlem olduğundan anestezi ve hastanede yatış gerektirmemektedir

Vajinal kuruluğun azaltılması: Menopozla birlikte kadınların büyük kısmında vajinal kuruluk sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni yetersiz vajinal sekresyondur. Bu durum gerçekleştiğinde kadınlarda ağrılı ilişki veya kanama gibi sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Tedavisinde bazı medikal kremler kullanılmasına karşın geçici rahatlamalar sağlamaktadır. Lazer yöntemi ile uygulanan tedavide ise daha uzun süreli sonuçlar alınır. Ayrıca vajen pH’ı düzenlenerek enfeksiyona yatkınlık ortadan kaldırılır.

Vajinal akıntı tedavisi

Kronik ve tedaviye dirençli vajinal enfeksiyonların tedavisi

Vajinal dokuda kollojenleri yapılandırma

Skar tedavisi

Nevüs ve siğil tedavisi

Stria tedavisi (gebelik çatlağı)

  Tüm uygulamalar hastane yatışı ve anestezi gerektirmeden, günübirlik tedavi planı ile yapılmaktadır. Ağrısız bir uygulama olduğu için anestezi gerektirmez. Gebelik ve emzirme dönemlerinde lazer tedavisinin uygun olmadığı kabul edilmektedir. Tedavi sonrası özel bir bakım gerekmez. Ödem ve kızarıklık için buz uygulaması yapılabilir.

Bu blog 3191 kez Okundu.
Önceki Sayfa